OD CZEGO ZACZĄĆ BUDOWĘ DOMU?!

Chcesz wybudować dom i nie wiesz od czego zacząć? Spokojnie! Przeprowadzę Cię krok po kroku od pomysłu aż  do odbioru wymarzonego budynku.

Ale wszystko po kolei.

MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO I DECYZJA O WARUNKACH ZABUDOWY

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić czy działka, którą posiadasz jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Jest to akt prawa miejscowego, który określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. Mówiąc prościej: określa co można wybudować na danej działce. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego możemy znaleźć graficzne przedstawione przeznaczenie gruntów oraz dodatkowo znajdujemy w części opisowej wytyczne, które planowana inwestycja musi spełniać.

Treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można znaleźć  na stronie urzędu gminy lub w systemie informacji przestrzennej gminy, na terenie której jest położona działka pod Twoją inwestycję

Jeśli obawiasz się podejmowania  samodzielnie analizy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Twojej działki, chętnie pomogę.

Gdy działka przeznaczona jest w planie miejscowym pod budowę domu, to kolejnym etapem jest wykonanie mapy do celów projektowych przez geodetę.

A co, gdy Twoja działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

W przypadku, kiedy okaże się, że działka, na której chcesz wybudować dom nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Aby otrzymać taką decyzję, należy w urzędzie gminy, na terenie której położona jest Twoja działka złożyć stosowny wniosek.

Do wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy należy dołączyć dodatkowo:

  • Mapę zasadniczą do celów opiniodawczych,
  • Mapę ewidencyjną,
  • Wstępne zapewnienie dostawy mediów – wydane przez administratorów poszczególnych sieci,

Mapę  zasadniczą i mapę ewidencyjną powinniśmy wybrać ze starostwa powiatowego.

Na kopii mapy zasadniczej należy wrysować proponowane miejsce usytuowania budynku oraz linie rozgraniczające teren inwestycji. Dodatkowo wypełniamy parametry wnioskowanej zabudowy, m.in. rodzaj inwestycji, ilość kondygnacji, szerokość elewacji frontowej.

Proces uzyskania decyzji o warunkach zabudowy prawdopodobnie potrwa 2-4 miesiące.

Dopiero po tym czasie można zlecić geodecie wykonanie mapy do celów projektowych. Ale na ten temat powstanie osobny post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: